Blog

Źródło wiedzy i inspiracji dla wszystkich, którzy chcą poprawić swoje samopoczucie,

zmniejszyć poziom stresu i cieszyć się życiem.

To miejsce, gdzie można znaleźć ciekawe i przydatne artykuły na temat stresu i jego redukcji.

Blog jest prowadzony przez Instytut Psychologii Stresu, który zajmuje się badaniem, edukacją i promocją zdrowego stylu życia w oparciu o naukowe metody i narzędzia.

Jak lęk i stres wzajemnie na siebie wpływają

Jak lęk i stres wzajemnie na siebie wpływają

Lęk i stres są powszechnymi doznaniami w życiu codziennym, które mogą wywierać znaczący wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Często traktowane są jako oddzielne zjawiska. Badania naukowe coraz wyraźniej wskazują na ściśle powiązane relacje pomiędzy nimi.

Leśne refleksje – znajdowanie spokoju w naturze

Leśne refleksje – znajdowanie spokoju w naturze

Las, stres…
Co czujesz, czytając te słowa? Wspólna Przestrzeń, zgodność czy może raczej dysonans, dysharmonia? Cóż. Odpowiedzią jest życie. Życie, jakie często prowadzimy oraz to, o jakim nierzadko marzymy.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Radzenie sobie ze stresem w pracy jest ważnym aspektem zdrowia psychicznego i fizycznego. Stres może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne, wydajność, samopoczucie i relacje z innymi osobami. Może mieć różny wpływ na ciebie, w zależności od tego, jak jest silny, jak długo się utrzymuje i jak sobie z nim radzisz.

A może wystarczy być, a nie gonić?

A może wystarczy być, a nie gonić?

W gruncie rzeczy, tak niewiele nam potrzeba do szczęścia, wystarczy spojrzeć w oczy drugiemu człowiekowi, poczuć, że druga osoba nas widzi, daje swoją uwagę, że jest i akceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy.

Sauna na redukcję stresu

Sauna na redukcję stresu

Nadmiar pracy i codziennych obowiązków to główne przyczyny stresu. Dlaczego lepiej przeciwdziałać i panować nad stresem, niż go gromadzić. Długotrwały stres może stać się przyczyną złego samopoczucia, depresji, powodować różne objawy somatyczne, takie jak przykurcze, ograniczenia ruchu, ból, co w konsekwencji może prowadzić do wielu chorób zagrażających naszemu zdrowiu, a nawet życiu. 

Otyłość a Stres

Otyłość a Stres

Żyjemy w czasach, w których poziom stresu jest bardzo wysoki. Na pierwszym miejscu występuje stres zawodowy. Konsekwencje stresu mogą być bardzo poważne. Może prowadzić do wielu chorób związanych z nadciśnieniem oraz do ogólnego rozregulowania organizmu i naszej psychiki. Stres powoduje napięcia często skierowane do wewnątrz, które w konsekwencji mogą doprowadzić do nerwic, depresji, przewlekłego zmęczenia, problemów ze snem, braku satysfakcjo życiowej. Może być on również przyczyną myśli samobójczych.

Stres w związku czy świadoma relacja?

Stres w związku czy świadoma relacja?

Pewnie nie raz doświadczaliście silnego stresu w bliskiej relacji. Baliście się, że druga osoba odejdzie, lub słowa, które słyszeliście, powodowały, że wasze ciała zastygały, choć mieliście ochotę uciec lub niemal walczyć z ukochaną, lub ukochanym?
To nic innego jak mechanizm walki/ucieczki, który odpala się nie tylko w sytuacji realnego zagrożenia, lecz także w bliskiej relacji, gdy druga osoba „naciśnie” (często nieświadomie) na wasz czuły punkt.

Zwolnij to zawrotne tempo i uchwyć swój naturalny rytm.

Zwolnij to zawrotne tempo i uchwyć swój naturalny rytm.

Kiedy czytasz tytuł tego artykułu, być może rozważasz, że jutro pomedytujesz, wykonasz kilka głębszych oddechów, albo obejrzysz wschód słońca z kubkiem porannej kawy – odnajdujesz też, że cieszy Cię ten zamysł. Jednakże następnego dnia okazuje się, że zarządzanie czasem oraz wszelkie priorytetyzacje i optymalizacje, nie pozwolą, aby Twój wstępny zamysł się powiódł. Ten zamiar nawet w Tobie nie dojrzał, a wszystkie preteksty odkrywają Twoje faktyczne nastawienie.

Stany umysłu: autopilot kontra uważność

Stany umysłu: autopilot kontra uważność

O ucieczce od dokonywania świadomych wyborów. Erich Fromm w swojej bardzo przejmującej książce „Mieć czy być” zauważa, że żyjemy w przekonaniu, iż panujemy nad swoim życiem. Jednakże z czasem możemy obudzić się w nim i z przerażeniem dostrzec, że nasze myśli, uczucia...

Zrób Test na Stres Skip to content