Blog

Źródło wiedzy i inspiracji dla wszystkich, którzy chcą poprawić swoje samopoczucie,

zmniejszyć poziom stresu i cieszyć się życiem.

To miejsce, gdzie można znaleźć ciekawe i przydatne artykuły na temat stresu i jego redukcji.

Blog jest prowadzony przez Instytut Psychologii Stresu, który zajmuje się badaniem, edukacją i promocją zdrowego stylu życia w oparciu o naukowe metody i narzędzia.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Radzenie sobie ze stresem w pracy jest ważnym aspektem zdrowia psychicznego i fizycznego. Stres może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne, wydajność, samopoczucie i relacje z innymi osobami. Może mieć różny wpływ na ciebie, w zależności od tego, jak jest silny, jak długo się utrzymuje i jak sobie z nim radzisz.

A może wystarczy być, a nie gonić?

A może wystarczy być, a nie gonić?

W gruncie rzeczy, tak niewiele nam potrzeba do szczęścia, wystarczy spojrzeć w oczy drugiemu człowiekowi, poczuć, że druga osoba nas widzi, daje swoją uwagę, że jest i akceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy.

Sauna na redukcję stresu

Sauna na redukcję stresu

Nadmiar pracy i codziennych obowiązków to główne przyczyny stresu. Dlaczego lepiej przeciwdziałać i panować nad stresem, niż go gromadzić. Długotrwały stres może stać się przyczyną złego samopoczucia, depresji, powodować różne objawy somatyczne, takie jak przykurcze, ograniczenia ruchu, ból, co w konsekwencji może prowadzić do wielu chorób zagrażających naszemu zdrowiu, a nawet życiu. 

Otyłość a Stres

Otyłość a Stres

Żyjemy w czasach, w których poziom stresu jest bardzo wysoki. Na pierwszym miejscu występuje stres zawodowy. Konsekwencje stresu mogą być bardzo poważne. Może prowadzić do wielu chorób związanych z nadciśnieniem oraz do ogólnego rozregulowania organizmu i naszej psychiki. Stres powoduje napięcia często skierowane do wewnątrz, które w konsekwencji mogą doprowadzić do nerwic, depresji, przewlekłego zmęczenia, problemów ze snem, braku satysfakcjo życiowej. Może być on również przyczyną myśli samobójczych.

Stres w związku czy świadoma relacja?

Stres w związku czy świadoma relacja?

Pewnie nie raz doświadczaliście silnego stresu w bliskiej relacji. Baliście się, że druga osoba odejdzie, lub słowa, które słyszeliście, powodowały, że wasze ciała zastygały, choć mieliście ochotę uciec lub niemal walczyć z ukochaną, lub ukochanym?
To nic innego jak mechanizm walki/ucieczki, który odpala się nie tylko w sytuacji realnego zagrożenia, lecz także w bliskiej relacji, gdy druga osoba „naciśnie” (często nieświadomie) na wasz czuły punkt.

Zwolnij to zawrotne tempo i uchwyć swój naturalny rytm.

Zwolnij to zawrotne tempo i uchwyć swój naturalny rytm.

Kiedy czytasz tytuł tego artykułu, być może rozważasz, że jutro pomedytujesz, wykonasz kilka głębszych oddechów, albo obejrzysz wschód słońca z kubkiem porannej kawy – odnajdujesz też, że cieszy Cię ten zamysł. Jednakże następnego dnia okazuje się, że zarządzanie czasem oraz wszelkie priorytetyzacje i optymalizacje, nie pozwolą, aby Twój wstępny zamysł się powiódł. Ten zamiar nawet w Tobie nie dojrzał, a wszystkie preteksty odkrywają Twoje faktyczne nastawienie.

Stany umysłu: autopilot kontra uważność

Stany umysłu: autopilot kontra uważność

O ucieczce od dokonywania świadomych wyborów. Erich Fromm w swojej bardzo przejmującej książce „Mieć czy być” zauważa, że żyjemy w przekonaniu, iż panujemy nad swoim życiem. Jednakże z czasem możemy obudzić się w nim i z przerażeniem dostrzec, że nasze myśli, uczucia...

Jak stres wpływa na Twoje zdrowie?

Jak stres wpływa na Twoje zdrowie?

Stres ma wpływ na Twoje ciało i psychikę. Sam stres nie jest ani dobry, ani zły. Każdy od czasu do czasu doświadcza stresu. Może być motywujący, może być również szkodliwy. W sytuacji zagrożenia jest bardzo pomocny: np. pozwala nam uciec przed niebezpiecznym przeciwnikiem. Jednak życie w stanie ciągłego stresu może być szkodliwe.

Oddech — życiodajna siła.

Oddech — życiodajna siła.

Kiedy się stresujemy, oddychamy górną częścią ciała, często wtedy nie jesteśmy w ogóle świadomi swojego oddechu, a to najważniejszy i najprostszy sposób do tego, aby obniżyć swój stres, zatrzymać się w tu i teraz. Prawidłowy oddech ma kluczowe znaczenie dla naszego...

Stres a wojna

Stres a wojna

Stres to sytuacja, która pojawia się wówczas, gdy wyzwania stawiane człowiekowi przez okoliczności zewnętrzne przekraczają jego zdolność do radzenia sobie z nimi. Od tej definicji zaczynamy większość naszych warsztatów i szkoleń. Z pewnością wojna, jest taką sytuacją. Mówimy też na warsztatach i szkoleniach, że to nasze bardzo subiektywne postrzeganie na daną sytuację ma wpływ, że bardzo dużo zależy od nas samych. Podkreślamy, jak ważne jest, aby nie dokładać sobie i nie nakręcać się w stronę strachu czy lęku. Dlatego tak ważne, by w tej bardzo trudnej sytuacji zachować na tyle ile to możliwe głębszy spokój, który wypływa ze swego rodzaju zaufania, zauważenia, że nie na wszystko mamy wpływ, dostrzegania drobnych, małych rzeczy, które możemy dla siebie nawzajem zrobić…

Zrób Test na Stres Skip to content