Narodowy Test na stres Polaków
Życie w dzisiejszym świecie niesie ze sobą wiele wyzwań i obciążeń, które mogą negatywnie wpływać na nasz dobrostan psychiczny. Dlatego zachęcamy wszystkich Polaków do wzięcia udziału w Narodowym Teście na Stres.
Ten ważny projekt badawczy pozwoli nam lepiej zrozumieć, z jakimi wyzwaniami mierzą się nasi rodacy oraz jak można skuteczniej im pomagać w radzeniu sobie ze stresem.
Twój udział w Narodowym Teście na Stres Polaków pomoże nam stworzyć kompleksowy obraz kondycji psychicznej naszego społeczeństwa. Razem możemy wypracować skuteczne rozwiązania, by Polacy mogli czuć się bezpieczniej i zdrowiej.
Wypełnij test już dziś i dołącz do ważnej ogólnopolskiej inicjatywy!
Bezpłatny, anonimowy test na poziom stresu pozwoli Ci ocenić, jak bardzo stresuje Cię Twoje życie. Test składa się z pytań dotyczących Twoich myśli i uczuć z ostatniego miesiąca.
Test na Stres został oparty na narzędziu Perceived Stress Scale (PSS-10) opublikowanym w Journal of Health and Social Behavior w 1983 roku przez Sheldona Cohena, Toma Kamarcka i Robina Mermelsteina.
Skala postrzeganego stresu (Perceived Stress Scale) została opracowana w celu zmierzenia stopnia, w jakim sytuacje w życiu są oceniane jako stresujące. Stres został zdefiniowany jako stopień, w jakim osoby postrzegają (oceniają), że ich wymagania przekraczają ich zdolność do radzenia sobie.
Na czym polega test?
Test składa się z 10 pytań, które dotyczą poziomu stresu odczuwanego przez osobę w ciągu ostatniego miesiąca oraz 7 pytań dodatkowych. Odpowiedzi na pytania są oceniane na 5-stopniowej skali Likerta. Wartości uzyskane z poszczególnych pytań są sumowane, co daje wynik końcowy w zakresie od 0 do 40. Wyższe wyniki wskazują na wyższy poziom odczuwanego stresu.
Pamiętaj!
Test NIE stanowi profesjonalnej oceny Twojego stanu psychicznego ani żadnego rodzaju diagnozy! Ostatecznej oceny poziomu stresu może dokonać wyłącznie wykwalifikowany psycholog lub/i specjalista z zakresu zdrowia psychicznego.
Jak się przygotować do testu?
Zadbaj o przestrzeń
Zadbaj, by nic cię nie rozpraszało podczas wykonywania testu. Zamknij niepotrzebne zakładki w przeglądarce internetowej. Wyłącz program pocztowy. Wycisz swój telefon.
Poproś, by na czas wypełniania testu nikt Ci nie przeszkadzał i nie podpowiadał, jak masz odpowiedzieć na dane pytanie.
Nie nastawiaj się na wynik, nie planuj odpowiedzi. Bądź szczera/y ze sobą. Odpowiadaj na pytania szybko, bez zastanowienia.
Test na stres
Wyniki testu niepokoją mnie. Co mogę zrobić?
Pamiętaj! Ważne, abyś skonsultował/a się z lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego, aby omówić wyniki i uzyskać dalsze wskazówki. Możesz też spróbować zastosować kilka prostych technik, aby zrelaksować się i zmniejszyć poziom stresu.
Dbaj o swoje zdrowie.
Regularnie uprawiaj sport, jedz zdrowo i dbaj o swoje zdrowie psychiczne. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze.
Znajdź hobby.
Znajdź hobby lub zajęcie, które sprawia Ci przyjemność i pozwala Ci się zrelaksować. Może to być sport, sztuka, muzyka lub cokolwiek innego, co lubisz robić.
Zrelaksuj się.
Ćwiczenia relaksacyjne takie jak medytacja, joga, tai chi oraz ćwiczenia oddechowe mogą pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu.
Znajdź balans.
Planuj swoje zadania i czas w taki sposób, abyś miał czas na pracę, odpoczynek i czas wolny. Nie zabieraj pracy do domu.