Zapobiegaj!

Twoje zdrowie jest ważne.

Długotrwały stres jest przyczyną wielu chorób np. cukrzycy,
układu krążenia, otyłości, nowotworów.

Razem możemy wiele zrobić.

Edukacja Antystresowa.

Dlaczego zajęcie się stresem jest ważne?

Nawał obowiązków w pracy, konflikty w rodzinie, utrata bliskiej osoby. To sytuacje, które na długo pozostawiają dotkliwy ślad nie tylko w naszym umyśle, ale przede wszystkim, w naszym organizmie. Wysoki stres wpływa na problemy z produkcją energii w mitochondriach komórek. Oznacza to, że trudne sytuacje, które nas dotknęły, doprowadziły do nadmiernej produkcji wolnych rodników tlenowych, stresu oksydacyjnego, a nasze komórki, w tym komórki układu nerwowego, z powodu przeciążenia obecnych w nich mitochondriów pracują „ostatkiem sił”.
Badania potwierdzają silną zależność mózgu od reszty ciała. Niestety nasz organizm traci wydolność oraz funkcje obronne i staje się doskonałym podłożem do tworzenia wszelkiego typu stanów zapalnych, a w ich konsekwencji również chorób.
Dlatego niezaopiekowany stres może doprowadzić do:

Skutki przewlekłego stresu - Tabela.

• większej podatności na przeziębienia, grypę, infekcje, opryszczkę,
• cukrzycy,
• przewlekłych problemów z płucami,
• astmy,
• alergii,
• nowotworów,
• chorób serca, udar mózgu – silny stres wpływa na agregację płytek krwi, czyli ich zlepianie. Może to doprowadzić do powstania skrzepów, co w skrajnych przypadkach doprowadza do zatrzymania przepływu krwi, co może skutkować udarem, czy zawałem.
• zaburzeń hormonalnych prowadzących do depresji – długotrwały stres powoduje zwiększenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu negatywnie wpływającego na samopoczucie. Jednocześnie obniża się ilość dopaminy i serotoniny w mózgu.
• nadczynności tarczycy – podwyższenie poziomu kortyzolu powoduje przyspieszanie pracy gruczołu, co prowadzi do nadczynności. Może się to przełożyć na pojawianie chorób autoimmunologicznych.
• osłabienia kondycji stawów i inne problemy reumatyczne – dużym problemem w przypadku przewlekłego stresu jest adrenalina. Długotrwały stres powoduje problemy reumatyczne, czyli zmiany chorobowe w kościach i stawach. Spięte mięśnie i powięzi mogą wpływać na rotację poszczególnych części ciała. Możemy odczuwać wówczas ból w kręgosłupie, biodrach, barkach i kolanach. Dyskomfort z tym związany wpływa na ciągłe zmiany pozycji ciała, przez co wykształcają się złe nawyki postawy. Prowadzi to do zmian zwyrodnieniowych.
• przewlekłych bóli głowy i migreny – również one są spowodowane nadmiernym wydzielaniem adrenaliny. Mięśnie nieustannie napinają się i kurczą, przez co narasta uciążliwy ból.

Brytyjscy naukowcy udowodnili związek między stresem a rozwojem zapalenia stawów, przewlekłą chorobą płuc, chorobami sercowo – naczyniowymi oraz cukrzycą. Profesor Catharine Gale z University of Southampton w Wielkiej Brytanii wraz z Kyle’em McLachlanem z University od Edinburgh przeprowadzili podobne badanie. Badania wykazały, że nawet przy niewielkim stresie zwiększa się ryzyko zapalenia stawów, czy chorób sercowo – naczyniowych. Dlatego stres nie musi być duży, aby doprowadzić do rozwoju chorób.

Serdecznie zapraszamy do udziału w  projekcie dla mieszkańców Powiatu Wołomińskiego pt: „Długotrwały stres jest przyczyną wielu chorób np. cukrzycy, układu krążenia, otyłości, nowotworów. Razem możemy wiele zrobić. Edukacja Antystresowa.” Projekt jest dofinansowany ze środków Powiatu Wołomińskiego.

Dzięki niemu dowiesz się jak radzić sobie ze stresem, by niwelować jego negatywne skutki.

 

Z projektu będzie mogło skorzystać 50 osób, które są mieszkańcami Powiatu Wołomińskiego i są głównie narażeni na wysoki stres.

 

Każdy Uczestnik Projektu będzie mógł wziąć udział w:

  • w jednym warsztacie 2-godzinnym, który będzie miał bardziej charakter edukacyjny i motywacyjny, pokazujący jak niezaopiekowany stres może mieć wpływ na rozwój chorób typu: cukrzyca, choroby układu krążenia, otyłość, nowotwory,

 

  • oraz w jednym praktycznym warsztacie 2-godzinnym, którego zadaniem będzie pokazać jak redukować stres.

 

 

Najbliższe dostępne terminy warsztatów:

 

19 maja 2023r. Godz. 17:00-21:00, Miejski Dom Kultury w Wołominie ul. Mariańska 7 – Wolne miejsca.

15 czerwca 2023r. Godz. 11:30-15:30, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu ul. Szkolna 1 – Brak miejsc.

 

Zapraszamy do wypełnienia deklaracji i zapisów na warsztaty.

Rekrutacja jest dostępna do wyczerpania wolnych miejsc, jednak nie później niż do 31 października 2023.

Regulamin projektu: „Długotrwały stres jest przyczyną wielu chorób np. cukrzycy, układu krążenia, otyłości, nowotworów. Razem możemy wiele zrobić. Edukacja Antystresowa.”

Klauzula informacyjna dotycząca ochrony danych osobowych – RODO.

 

Deklaracja uczestnictwa w Projekcie

„Długotrwały stres jest przyczyną wielu chorób np. cukrzycy, układu krążenia, otyłości, nowotworów. Razem możemy wiele zrobić. Edukacja Antystresowa.” w ramach realizacji zadania publicznego zgodnie z umową z Powiatem Wołomińskim z siedzibą w Wołominie zawartą w dniu 16.02.2023 r.

Plac Zamkowy Warszawa

Dane Fundacji

Instytut Psychologii Stresu
Numer KRS: 0000659414
NIP: 7282813113
Adres:
Brzezińska 5/6
95-010 Stryków

Kontakt

tel. 510-774-727 Agnieszka
tel. 509-682-257 Sebastian
biuro@redukujemystres.pl
Zrób Test na Stres Skip to content