Walory turystyczne województwa łódzkiego sprzyjające relaksowaniu się i redukcji stresu.

O projekcie.

Celem projektu jest upowszechnianie walorów turystycznych województwa łódzkiego w zakresie terapeutycznego aspektu kontaktu z naturą dla 50 uczestników projektu (osoby narażone na wysoki stres, osoby starsze, osoby niepełnosprawne, mieszkańcy województwa łódzkiego).

Każdy uczestnik Projektu (50 osób) może wziąć udział w jednym dwugodzinnym warsztacie edukacyjnym na temat wpływu walorów turystycznych województwa łódzkiego w zakresie terapeutycznego aspektu kontaktu z naturą oraz otrzyma wydrukowany informator z wyznaczonymi miejscami sprzyjającymi relaksowaniu się i redukcji stresu.

Skutki przewlekłego stresu - Tabela.

Stres a kontakt z naturą

Z danych szacunkowych wynika, że spędzamy około 80% czasu w pomieszczeniach. Mowa tu o miejscach pracy, nauki, sklepach, pojazdach i budynkach mieszkalnych. Utknęliśmy przed dużymi i małymi ekranami, tracąc kontakt z naturą. Tempo życia, ciągły pośpiech, przebodźcowanie ilością informacji, to wszystko powoduje coraz częściej wzrost ryzyka rozwoju zaburzeń psychicznych, co może wywołać choroby psychosomatyczne.

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Chiba udowodnili, że już 15-minutowy spacer w lesie spowodował 16-procentowy spadek poziomu kortyzolu, hormonu stresu, 2-procentowy spadek ciśnienia krwi i 4-procentowy spadek tętna w porównaniu z takim samym czasem spędzonym w centrum miasta.

Podobne wnioski płyną z badania naukowców z Uniwersytetu w Michigan opublikowanego na łamach pisma „Frontiers of Psychology” (2019).
Z zebranych przez naukowców danych wynika, że 20 minut spędzonego czasu wśród natury wystarczy, by w znaczący sposób zredukować stężenie kortyzolu.

Dodatkowo badania psychologa dr. Richarda Ryana z Uniwersytetu Rochester dowiodły, że kontakt z przyrodą przynosi ukojenie, pomaga pozbyć się zmęczenia, wpływa na poprawę sił witalnych, energię, a także wzmacnia odporność.

Naukowcy z zespołu dr. Qing Li zaobserwowali wzrost liczby i aktywności komórek NK (Natural Killers) biorących udział w immunologicznej
odpowiedzi nieswoistej, na przykład przy zakażeniach wirusowych lub likwidacji komórek nowotworowych, a także białek antynowotworowych (granulizyna, perforyna, granzymy A i B), który utrzymywał się jeszcze tydzień u osób, które poddały się terapii lasem przez minimum 15 minut.

Osoby, które mają częsty kontakt z naturą, lepiej radzą sobie ze stresem niż mieszkańcy dużych miast. Nie musi to być od razu las, wystarczy dostęp do terenów zielonych w przestrzeni miejskiej, do parków, ogrodów, skwerów.

Informator: Zrelaksuj się i zredukuj swój stres w łódzkim.

Informator: Zrelaksuj się i zredukuj swój stres w łódzkim.

Pobierz informator

Podaj email aby pobrać informator:

Potwierdzam, że zapisuję się do newslettera, aby otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach, akceptuję politykę prywatności, RODO Link

 

Link do wydarzenia na Facebooku (Tutaj)

 Warsztaty odbyły się:

  • W Smardzewicach 8 października od 12.00 – 14.00.

  • W Lesie Łagiewnickim 19 sierpnia,  od 15.00 – 17.00,

  • W Parku Julianowskim im. Adama Mickiewicza – 20 sierpnia od 18.00 – 20.00,

  • W Parku na Zdrowiu – 24 września, godziny od 11.00 – 13.00,

  • W Parku 3 Maja – 24 września od 15.00 – 17.00,

  • W Parku Poniatowskiego – 25 września, godziny od 17.00 – 19.00. 

Realizacja projektu dla mieszkańców województwa łódzkiego pt: “Walory turystyczne województwa łódzkiego sprzyjające relaksowaniu się i redukcji stresu” została zakończona.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem.

 

Baner Raport-Walory turystyczne woj Łódzkiego

Raport z realizacji projektu pt: "Walory turystyczne województwa łódzkiego sprzyjające relaksowaniu się i redukcji stresu."

Pobierz raport

Podaj email aby pobrać raport:

Potwierdzam, że zapisuję się do newslettera, aby otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach, akceptuję politykę prywatności, RODO Link

Zapraszamy do zapisania się na Newsletter, w którym wyślemy informacje o kolejnych projektach, warsztatach, w tym spacerach terapeutycznych.

Dane Fundacji

Instytut Psychologii Stresu
Numer KRS: 0000659414
NIP: 7282813113
Adres:
Brzezińska 5/6
95-010 Stryków

Kontakt

tel. 510-774-727 Agnieszka
tel. 509-682-257 Sebastian
biuro@redukujemystres.pl
Narodowy Test na Stres Polaków Skip to content