Ośrodek terapeutyczny w lesie.
W lipcu 2022 r. otworzyliśmy oddział fundacji w cichym, spokojnym miejscu, oddalonym od zabudowań i otoczonym przez lasy.
Miejsce znajduje się na Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Przysowy. Jest to obszar chronionego krajobrazu położony na pograniczu województw mazowieckiego i łódzkiego, na którym znajdują się łąki torfowiskowe, kompleksy leśne oraz wiele rzadkich i chronionych gatunków ptaków takich jak gęś tybetańska, sokół wędrowny, orzeł bielik. Wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, jest wartościowy ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych nie tylko z terapią, ale też z turystyką, wypoczynkiem i rekreacją.
To przestrzeń, otoczona ze wszystkich stron lasem, co zapewnia intymność i możliwość wejścia głębiej w procesy, doświadczanie kontaktu z naturą, zwolnienie tempa.
Sam ośrodek znajduje się na polanie, z miejscem na relaks pośród brzóz. Dookoła latają piękne ważki, na słońcu wygrzewają się jaszczurki, a dziewiczość natury sprawia, że odwiedzają nas łosie i sarny.
Kiedy nastaje noc, rozpoczyna się niesamowity spektakl. Poza odgłosami natury można zobaczyć ogromną ilość gwiazd niezakłóconą żadnymi miejskimi światłami. Przestrzeń sprzyja astrofotografii.
W dzień można wybrać się na spacer po leśnych duktach, lub na pobliskie torfowisko, gdzie często można spotkać rzadkie gatunki ptaków.
Nasza wizja
W tym miejscu chcemy stworzyć ośrodek, którego celem będzie:
- Zapewnienie profesjonalnej i kompleksowej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej osobom z różnymi problemami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja, lęki, uzależnienia, traumy, zaburzenia osobowości.
- Stworzenie przestrzeni do relaksu, wypoczynku i regeneracji dla osób potrzebujących odpoczynku od stresu, hałasu i zgiełku miasta, a także dla osób chcących poprawić swoje samopoczucie, zdrowie i jakość życia bez stosowania używek takich jak np. alkohol.
- Wykorzystanie walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych lasu jako atrakcji i zasobu edukacyjnego dla turystów zainteresowanych poznawaniem i odkrywaniem świata przyrody.
- Promowanie ekologicznego i zrównoważonego stylu życia, szacunku i odpowiedzialności za środowisko naturalne, a także integracji i współpracy z lokalną społecznością i innymi podmiotami działającymi na rzecz ochrony i rozwoju lasu.
Mapa Ośrodka
Przesuń kursor na mapkę i kliknij interesujący cię element np. drogę, domek, strefę relaksu, jurtę.
Droga dojazdowa
Dzięki pomocy miłego Pana, na drodze dojazdowej jest mniej kilkuletnich samosiejek. Musimy teraz wyrwać pozostałe korzenie, uporządkować i utwardzić drogę, by można było bez problemów wjechać i wyjechać z ośrodka.
Ognisko
Miejsce wieczornych spotkań, rozmów, medytacji. Dzięki Twojej pomocy będziemy mieli stały zapas drewna na ognisko.
Ścieżka medytacji
Medytacja chodzona to forma praktyki uważności, która polega na świadomym i skupionym chodzeniu. Jest to sposób na łączenie ciała i umysłu, poprawianie zdrowia fizycznego i psychicznego, redukowanie stresu i zwiększanie spokoju. Twój wkład doprowadzi do wybudowania ścieżki z naturalnych materiałów, bez naruszania przyrody wokół. Przestrzeń wewnątrz ścieżki będzie miejscem do ćwiczeń jogi i medytacji.
Strefa relaksu
Każdy potrzebuje się zrelaksować, wyciągnąć na leżaku lub hamaku, uciąć sobie czasem drzemkę, czy poczytać książkę, pobyć w samotności lub towarzystwie. Możesz wesprzeć powstanie strefy o nowe hamaki, leżaki, żagle przeciwsłoneczne i girlandy świetlne.
Obserwacja nocnego nieba
To miejsce, skąd będziemy obserwować nocne niebo. Chcemy, by w tym miejscu powstało małe, przenośne obserwatorium astronomiczne. Wesprzyj zakup teleskopu i dodatkowych akcesoriów.
Dąb Adaś
Dąb Adaś rośnie już kilka dobrych lat. Chcemy, by wyrósł na dużego Adama, by ptaki zakładały na nim gniazda i cieszył się życiem jak najdłużej. Możesz wesprzeć jego pielęgnacje i wizyty doktora, który będzie go regularnie doglądał.
Jurta
Poddasze noclegowe
To kolejne miejsce, gdzie goście będą mogli nocować. Wymaga jednak remontu. Do naprawy jest podłoga, pomieszczenie trzeba ocieplić, wymienić schody i przewody elektryczne. Musimy też kupić łóżka, szafki i zbudować łazienkę.
Ogródek warzywno-ziołowy
Na razie rosną tu wysokie trawy. Potencjał jest duży, ale na początek musimy użyć glebogryzarki, by trawy dały rosnąć warzywom i ziołom. Lubimy zdrowo się odżywiać. Nie jemy też mięsa. Chcemy by w tym miejscu rosły wspaniałe, zdrowe zioła i warzywa bez żadnej chemii, którymi będziemy mogli częstować gości. Wymaga to dużej ilości czasu, pielęgnowania, dlatego potrzebujemy stworzyć specjalny automatyczny system nawadniania, by mieć czas na wyrywanie chwastów.
Łosica i spółka
Łoś, a raczej samica nazwana przez nas Łosicą przychodzi do nas od czasu do czasu ze swoimi przyjaciółmi. Czasem coś podjedzą, czasem niechcący zniszczą, a my tego nie chcemy. Ogrodzenie tak dużego terenu przekracza nasze siły. Tylko silni fachowcy, mogą tego dokonać. Wykopią niezliczoną ilość otworów, postawią słupki i przymocują wysoką siatkę leśną. Pytaliśmy Łosicy, ale nie chce nam pomóc, a ty?
Kota
Nasz doradca. Przypomina nam, że warto czasem uciąć sobie drzemkę lub zjeść coś dobrego, a wtedy wyzwania same staną się proste w rozwiązaniu.
Zając "Niestraszek"
Pamiętamy, jak przyszedł do nas pierwszy raz. Był małym, ale odważnym zającem. Nie bał się naszych rozmów przy ognisku, przysiadał w pobliżu i obserwował z ciekawością co się tu dzieje. Teraz kiedy jest już dużym zającem "Niestraszkiem" przygląda się kolejnym etapom prac i zadowolony skubie trawkę. Ma też kolegę - Jeżyka.
Pan Jeż
Pan Jeż, sprinter - rekordzista na 10 metrów w biegu przełajowym. Jest równie szybki jak jego kolega zając "Niestraszek".
Jurta na warsztaty
Jurta na przestrzeń warsztatową, na ciszę, na czucie, bliskość w naturze i bliskość ze sobą samym.
Sarenka
Częsty gość, przychodzi razem z koleżankami poskubać smakołyki.
Zostań na noc
Czasami rozmowy przy ognisku są długie. Jeśli zastanie cię noc, możesz zostać, rozbić namiot i wyspać się do woli.
Agnieszka i Sebastian
Są tutaj by Ci pomóc. Otwierają przed Tobą przestrzeń blisko natury, pomogą Ci obniżyć stres, wspólnie poćwiczą jogę, usiądą w ciszy w medytacji i oprowadzą po lesie.
Po co to miejsce?
Dla ludzi, którzy potrzebują ciszy, spokoju, kontaktu z naturą, głębszego spotkania ze sobą samym. Badania naukowe potwierdzają, że las pomaga redukować stres i lęk, poprawia nastrój, zmniejsza poziom agresji. Miejsce to będzie także wspierać realizację celów statutowych fundacji Instytut Psychologii Stresu, do których min. należą ochrona i promocja szeroko pojmowanego zdrowia, budzenie świadomości w świecie w zakresie różnych uwarunkowań psychospołecznych, propagowanie w społeczeństwie różnych metod pracy z ciałem min. elementów metody Ruchu Autentycznego, medytacji w tym medytacji aktywnych, jogi, relaksacji, wiedzy o ciele oraz psychologii, dążenie do pokoju i harmonii w nas samych, w relacjach z ludźmi, a przez to przyczynianie się do harmonii, pokoju i jedności na świecie, szerzenie holistycznej i interdyscyplinarnej wiedzy na temat człowieka oraz szeroko pojętego fizycznego i psychicznego rozwoju człowieka w harmonii ze środowiskiem.
Chcemy w ośrodku prowadzić zarówno nasze warsztaty i masaże, ale zapraszać też różnych trenerów i terapeutów, którym kierunek rozwoju osobistego jest bliski.
W Polsce i na świecie coraz bardziej popularne stają się miejsca noclegowe blisko natury w połączeniu z rozwojem osobistym, jogą, wyciszeniem. Ta forma wypoczynku jest atrakcyjna przede wszystkim dla mieszkańców dużych miast. Takie miejsce jest doskonałą odpowiedzią na przebodźcowanie, dającą wytchnienie od ciągłego pośpiechu, hałasu, stresu i zanieczyszczeń miasta. Dzięki wypoczynkowi w lesie, uczestnicy warsztatów będą mogli się odprężyć i zapomnieć o trudach dnia codziennego.
Czy coś już tam się dzieje?
Na terenie ośrodka przeprowadziliśmy już dwanaście, jednodniowych warsztatów z redukcji stresu i wypalenia zawodowego. Korzystaliśmy z dobrodziejstwa pięknej, letniej pogody wchodząc głęboko w las, prowadząc spacery terapeutyczne. Eksplorowaliśmy pobliskie tereny, które sprzyjały obserwacji rzadkich gatunków ptaków i ponownie spotkaliśmy łosia. Zebraliśmy też dwie grupy, aby w letnie noce poznać podstawy amatorskiej astrofotografii. Była też okazja do ciekawych i głębokich rozmów przy ognisku. Dzieje się i mało i dużo.
Oto kilka przykładów, które będziesz mógł/będziesz mogła znaleźć w naszym ośrodku w lesie:
Sala warsztatowa do medytacji, zajęć jogi i innych warsztatów rozwoju osobistego.
Warsztaty na temat życia w zgodzie z naturą, zdrowego odżywiania, czerpania z dobrodziejstw natury.
Odpoczynek w hamaku rozwieszonym w brzozach.
Zdrowe jedzenie.
Miejsce na ognisko.
Kamienny krąg.
Koncerty muzyki relaksacyjnej.
Miejsce do masaży relaksacyjnych.
Namiot do relaksu.
Jurta na dodatkowe działania warsztatowe i do spania dla gości.
Wpłać dobrowolną donację i wesprzyj powstawanie ośrodka warsztatowego w lesie.
KONTO DO WPŁAT:
Wpłaty w PLN:
Nr. konta: 02 1750 0009 0000 0000 4093 5126
Wpłaty w PLN z zagranicy:
SWIFT: RCBWPLPW Nr. konta IBAN: PL 02 1750 0009 0000 0000 4093 5126
Wpłaty w EURO z zagranicy:
SWIFT: RCBWPLPW Nr. konta IBAN: PL 58 1750 0009 0000 0000 4093 5185
Bank: BNP PARIBAS BANK POLSKA S.A.
Dane odbiorcy:
Instytut Psychologii Stresu, 95-010 Stryków, ul. Brzezińska 5/6
Instytut Psychologii Stresu
Numer KRS: 0000659414
NIP: 7282813113
Adres:
Brzezińska 5/6
95-010 Stryków
Chcesz nam pomóc w inny sposób?