ESG
Instytut Psychologii Stresu
Inspirujemy do rozwoju
Wzmacniamy dobrostan
Rozwijamy kompetencje
Fragment prelekcji na Konwencie Expo Kielce
” Umiejętne radzenie sobie ze stresem, kluczem do sukcesu.”
Pomagamy nauczyć się, jak radzić sobie w sytuacjach przeciążenia, jak odnaleźć spokój, harmonię i równowagę w życiu, polepszyć samopoczucie, zmniejszyć napięcia oraz poczuć wyższy poziom satysfakcji z życia.
ESG a zdrowie psychiczne.
Współczesny świat biznesu coraz częściej dostrzega znaczenie odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju, co znajduje odzwierciedlenie w koncepcji ESG (Environmental, Social, Governance). Choć większość organizacji skupia się na aspektach środowiskowych i zarządczych, to kluczowym, a często pomijanym elementem ESG jest dobrostan psychiczny pracowników. Stres i wypalenie zawodowe to poważne zagrożenia dla firm i ich zespołów, wpływające zarówno na efektywność pracy, jak i długoterminowy rozwój organizacji.
Stres i wypalenie zawodowe jako wyzwanie w ramach ESG.
W ramach filaru „S” (Social), organizacje zobowiązują się do dbania o ludzi – zarówno pracowników, jak i społeczność. Przeciwdziałanie stresowi i wypaleniu zawodowemu powinno stać się integralnym elementem strategii ESG, ponieważ:
– Zmniejsza absencję i rotację pracowników – Przewlekły stres prowadzi do zwiększonej liczby zwolnień lekarskich, a wypalenie zawodowe powoduje częstsze odejścia z pracy. Firmy dbające o zdrowie psychiczne zatrzymują talenty i redukują koszty rekrutacji.
– Zwiększa zaangażowanie i produktywność – Pracownicy, którzy czują się wspierani, są bardziej zmotywowani i efektywni. Wprowadzenie programów redukcji stresu przekłada się na lepsze wyniki biznesowe.
– Buduje pozytywny wizerunek firmy – Organizacje dbające o dobrostan psychiczny są postrzegane jako odpowiedzialne i atrakcyjne dla pracowników, klientów oraz inwestorów.
Jak firmy mogą wdrażać strategie redukcji stresu w ramach ESG?
1. Tworzenie kultury pracy sprzyjającej zdrowiu psychicznemu
– Promowanie work-life balance – elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej, ograniczenie nadgodzin.
– Kultura otwartości – umożliwienie pracownikom swobodnej rozmowy o stresie i zdrowiu psychicznym bez obawy o negatywne konsekwencje.
2. Wprowadzenie programów profilaktycznych i wsparcia
– Warsztaty redukcji stresu – nauka technik relaksacyjnych, mindfulness i radzenia sobie z presją.
– Dostęp do terapeutów i coachów – oferowanie konsultacji indywidualnych i grupowych sesji wsparcia.
– Programy well-being – aktywności promujące zdrowie, np. przerwy na ruch, medytację czy ergonomiczne stanowiska pracy.
3. Mierzenie i raportowanie dobrostanu pracowników
– Regularne badania poziomu stresu i zaangażowania pracowników.
– Ankiety satysfakcji oraz monitoring kluczowych wskaźników, takich jak rotacja i absencja.
– Włączanie aspektów zdrowia psychicznego do raportów ESG, pokazując inwestorom i interesariuszom realne działania w tym zakresie.
